a7e715fff1a7Ультраправий політик сподівається скористатися популістськими віяннями на голландських виборах.

Голландські виборці розпочнуть перші з багатьох ключових європейських виборах, коли голосуватимуть на парламентських виборах 15 березня. Більшість опитувань показують, що Герт Вілдерс, лідер ультраправої Партії Свободи, йде пліч-о-пліч з правлячою правоцентристською Народною партією за свободу і демократію, головою якої є прем’єр-міністр Марк Рютте. Решта 12 партій, за прогнозами, отримають від нуля до 18 місць.

Результати виборів можуть вплинути не лише на Нідерланди. Як майбутні французькі і німецькі вибори, голландське голосування розглядається як лакмусовий папірець для провладних кандидатів, що змагатимуться проти Вілдерса, чиї популістські заклики порівнюють з Марін Ле Пен у Франції і президентом Трампом у США.

Опитування громадської думки показують, що партія Вілдерса отримає від 22 до 28 місць з-поміж 150 місць нижньої палати голландського парламенту, що набагато нижче 76, необхідних для формування уряду. Це пов’язано, зокрема, з «багатопартійною системою» Нідерландів, за якою неминуче створення коаліційного уряду.

«Голландські політики виступають за формування коаліції, і традиційно найбільша партія отримує шанс пройти і розпочати переговори з іншими політичними партіями та сформувати уряд», – сказав Андрей Заслов, доцент кафедри політології Радбоуд університету Неймегену, додавши: «Навіть якщо Вілдерс буде при владі, він не стане Дональдом Трампом, і зможе вільно приймати закони. Тут йдеться про вміння домовлятись».

Цілком можливо, що Партія Свободи виграє більшість місць у парламенті, і надалі не ввійде до урядової коаліції. Швидше за все, так і станеться. Партія Рютте та всі решта ліві вже виключили можливість формування уряду з Вілдерсом.

«Нуль відсотків Герт, НУЛЬ відсотків. Цього. Не. Станеться», – затвіттив Рютте минулого місяця.

Вілдерс відповів у Твіттері: «Це виборці, які вирішують долю цієї країни, Марк, на сто відсотків. І. Всі. У. Нідерландах. Проти. Вас».

Вілдерсу важко буде виконати багато зі своїх передвиборних обіцянок без коаліції, яка, якщо поточні опитування вірні, може включати у себе до п’яти різних партій (найбільша протягом 40 років кількість). Програма Вілдерса є типовою для крайніх правих популістських партій: він хоче, щоб Нідерланди закрили кордони для іммігрантів та осіб, що шукають притулку; прагне провести референдум в стилі Великобританії і покинути Європейський Союз; і витрачати більше грошей на оборону і безпеку.

Але, незважаючи на всі подібності до інших ультраправих популістів, є й відмінності. Доктор Сара де Ланж, професор політології в Університеті Амстердама, сказала, що на відміну від інших правих політиків, Вілдерс не є політичним аутсайдером.

«Вілдерс у парламенті вже довгий час – спочатку у Народній партії за свободу та демократію (VVD), і тепер у Партії Свободи», – сказав Де Ланж. «Проте виборці вважають його аутсайдером… і це більше створений ним імідж, ніж об’єктивний факт».

І справді, Вілдерс розпочав свою політичну кар’єру у 1990 році у віці 28 років як парламентський помічник Фріца Блокештейна, у той час лідера правоцентристської VVD. У 1997 році став членом міської ради Утрехта, а роком пізніше став членом парламенту. Зростаюче напруження у відносинах з VVD спонукали Вілдерса покинути її у вересні 2004 року і створити свою власну партію, яка пізніше стала Партією Свободи. Вілдерсу зараз 58 років і він є третім членом, який найдовше сидить у нижній палаті голландського парламенту.

Читайте також: Нідерландські праві втратили лідерство у виборчих рейтингах

Його три десятиліття у політиці нічим особливим не відзначились. Вілдерс перебуває під пильним наглядом поліції з 2004 року через численні загрози його життю.

Де Ланж каже, що ця деталь з безпеки Вілдерса робить його нетиповим голландським політиком.

«Він дуже уміло створює собі імідж людини, яка є поза політикою і не заплямована нею», – говорить Де Ланж. «Той факт, що він перебував під наглядом поліції протягом більше десяти років, допомагає йому робити таку заяву, тому що він не бере участі у багатьох традиційних політичних подіях, які відбуваються».

Іншим фактором, який вирізняє Вілдерса з-поміж інших правих політиків, є його крайня опозиція Ісламу. Вілдерс пообіцяв «деісламізувати» Нідерланди, забороняючи імміграції з ісламських країн, Коран (який він порівнював до книги Адольфа Гітлера «Mein Kampf»), голландські мечеті та ісламські школи. Він також відомий своєю антимарокканською риторикою і у груді звинувачений у розпалюванні ненависті після того, як пообіцяв прихильникам зменшити кількість марокканської громади країни, на частку якої припадає близько 2% населення.

Незважаючи на його погляди щодо Ісламу, Вілдерс є значно більш соціально ліберальний, ніж його крайні праві колеги. На відміну від Національного фронту Ле Пен у Франції, який історично характеризується своїми антисемітськими і антигеївськими настроями, Вілдерс уже давно був захисником жінок і прав сексуальних меншин.

У той час як інші крайні праві партії виграють від сильної підтримки своїх членів, Вілдерс є єдиним членом Партії Свободи.

«Більшість політичних партій мають дуже широку мережу з людей, у яких є досвід роботи у великих організаціях або в громадянському суспільстві», – коментує Де Ланж. «Він ні».

Ця відсутність інституційної підтримки, однак, не обов’язково означає відсутність підтримки виборців. Дійсно, Вілдерс накопичив прихильників протягом свого часу в політиці. Ці виборці, як правило, скептично ставляться до європейської інтеграції і не довіряють провладним політиках.

«Якщо зробити статистичний аналіз, то ви побачите, що його ідеальний тип виборця буде нижчої освіти, ймовірно, білим чоловіком нижчого середнього класу або, може, робітничого класу, який живе у маленькому містечку, можливо, передмісті, що межує з великим містом, – сказав Заслов, додавши. – «Ви отримаєте інших людей, які голосуватимуть за нього з різних причин. Але якщо ви шукаєте середньостатистичного виборця – це те, що ви знайшли б».

Саме це основна база лояльних прихильників, швидше за все, забезпечать Вільдерсу місце у голландської політиці, незалежно від того, наскільки хорошим буде результат Партії Свободи на виборчих дільницях.

«Популізм на підйомі в Європі і Північній Америці, немає жодних сумнівів у цьому», – каже Заслов. «Але у голландській політиці він набагато більш внормований, що пов’язано з тим, що ми маємо багатопартійну систему з дуже низьким прохідним порогом для того, щоб популізм та інші нові партії узаконилися».

Ясмін Серхан,
The Atlantic

ZIK